
TRĄDZIK RÓŻOWATY
Łacińska nazwa trądziku różowatego, czyli „rosacea”, oznacza w wolnym tłumaczeniu tyle co „kwiatki róży”. Wynika ona z typowego zaczerwienienia twarzy pacjenta, która niejako rozkwita.
TRĄDZIK RÓŻOWATY – CO TO TAKIEGO?
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się zmianami naczyniowymi i zapalnymi. Występuje najczęściej u osób między 30 i 50 rokiem życia (1).
CO WPŁYWA NA POWSTAWANIE TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO?
Do dziś nie wyjaśniono dokładnie przyczyn powstania trądziku różowatego. U jego podstaw leży prawdopodobnie tak zwana predyspozycja do zachorowania na trądzik różowaty, a więc skłonność do reagowania na różne bodźce nadmiernym, ustępującym po pewnym czasie zaczerwienieniem twarzy.

PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE

PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE

NADMIERNE UKRWIENIE

NADMIERNE UKRWIENIE

STANY ZAPALNE

STANY ZAPALNE
TRĄDZIK RÓŻOWATY – PODTYPY CHOROBY(1)
Klasyfikacja trądziku różowatego oparta jest na występujących cechach charakterystycznych i towarzyszących im objawach subiektywnych. Obecnie trądzik różowaty (rosacea) dzielimy na 4 różne podtypy, czasami uważane za fazy, a także na fazę pre-rosacea (przejściowy rumień powstający pod wpływem różnych czynników takich jak np. wysyłek fizyczny, duża wrażliwość skóry, skłonność do podrażnień), która pojawia się zanim rozwinie się pełnoobjawowy trądzik. U pacjenta mogą występować jednocześnie objawy kilku podtypów.

TRĄDZIK RÓŻOWATY RUMIENIOWO-TELEANGIEKTATYCZNY

TRĄDZIK RÓŻOWATY RUMIENIOWO-TELEANGIEKTATYCZNY

TRĄDZIK RÓŻOWATY GRUDKOWO-KROSTKOWY

TRĄDZIK RÓŻOWATY GRUDKOWO-KROSTKOWY

TRĄDZIK RÓŻOWATY GUZOWATY

TRĄDZIK RÓŻOWATY GUZOWATY

TRĄDZIK RÓŻOWATY OCZNY
