Kobieta trądzik różowaty

TRĄDZIK RÓŻOWATY


Łacińska nazwa trądziku różowatego, czyli „rosacea”, oznacza w wolnym tłumaczeniu tyle co „kwiatki róży”. Wynika ona z typowego zaczerwienienia twarzy pacjenta, która niejako rozkwita.

TRĄDZIK RÓŻOWATY – CO TO TAKIEGO?

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się zmianami naczyniowymi i zapalnymi. Występuje najczęściej u osób między 30 i 50 rokiem życia (1).

CO WPŁYWA NA POWSTAWANIE TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO?

Do dziś nie wyjaśniono dokładnie przyczyn powstania trądziku różowatego. U jego podstaw leży prawdopodobnie tak zwana predyspozycja do zachorowania na trądzik różowaty, a więc skłonność do reagowania na różne bodźce nadmiernym, ustępującym po pewnym czasie zaczerwienieniem twarzy.

Trądzik różowaty – co to takiego?

PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE

Obecnie wiadomo, że u niektórych ludzi istnieje swego rodzaju dziedziczna predyspozycja do zachorowania na trądzik różowaty. Nie oznacza to jednak, że każde dziecko rodziców z tym schorzeniem musi również zachorować, ani że nie rozwinie się ono u osoby, w której rodzinie nie było ani jednego takiego przypadku. Nie można przewidzieć czy, kiedy i u kogo dojdzie do zachorowania.
Trądzik różowaty – co to takiego?

NADMIERNE UKRWIENIE

Rumień może pojawić się w każdym momencie, zwłaszcza pod wpływem działania różnych czynników zewnętrznych (zmiana temperatury otoczenia, spożycie ostrych potraw). Zaczerwienienie skóry znika z reguły po pewnym czasie, chyba że nadmierne ukrwienie doprowadziło do trwałego rozszerzenia naczynek krwionośnych skóry twarzy. Objawia się to obecnością nitkowatych, krótkich czerwonych linii na skórze, tak zwanych teleangiektazji. Mają one charakter przewlekły. Poszerzone, silnie zaczerwienione naczynka występują zwłaszcza w okolicy gruczołów łojowych twarzy i są pierwszym objawem trądziku różowatego.
Trądzik różowaty – co to takiego?

STANY ZAPALNE

Zmiany zapalne wokół gruczołów łojowych mają charakter nawrotowy, czyli okresowo pojawiają się i znikają. Stan zapalny prowadzi do zwiększenia ilości tkanki łącznej, co gołym okiem widoczne jest jako pogrubienie skóry (zwłaszcza nosa). Nieleczony przez dłuższy czas prowadzi do rozwoju nieodwracalnej guzowatości nosa.

TRĄDZIK RÓŻOWATY – PODTYPY CHOROBY(1)

Klasyfikacja trądziku różowatego oparta jest na występujących cechach charakterystycznych i towarzyszących im objawach subiektywnych. Obecnie trądzik różowaty (rosacea) dzielimy na 4 różne podtypy, czasami uważane za fazy, a także na fazę pre-rosacea (przejściowy rumień powstający pod wpływem różnych czynników takich jak np. wysyłek fizyczny, duża wrażliwość skóry, skłonność do podrażnień), która pojawia się zanim rozwinie się pełnoobjawowy trądzik. U pacjenta mogą występować jednocześnie objawy kilku podtypów.

Trądzik różowaty – co to takiego?

TRĄDZIK RÓŻOWATY RUMIENIOWO-TELEANGIEKTATYCZNY

Nagłe zaczerwienienie twarzy, rumień centralnej części twarzy, teleangiektazje (poszerzone naczynka krwionośne), uczucie kłucia, pieczenia, szorstkości i złuszczania się skóry.
Trądzik różowaty – co to takiego?

TRĄDZIK RÓŻOWATY GRUDKOWO-KROSTKOWY

Stale obecny rumień w centralnej części twarzy, grudki, krosty, mogą być widoczne poszerzone naczynka krwionośne
Trądzik różowaty – co to takiego?

TRĄDZIK RÓŻOWATY GUZOWATY

Pogrubiała, szorstka skóra, powiększone pory, przerost tkanek, guzki
Trądzik różowaty – co to takiego?

TRĄDZIK RÓŻOWATY OCZNY

Pieczenie, kłucie, suchość, wrażenie obecności ciała obcego, nadwrażliwość oczu na światło, możliwe poszerzenie naczyń krwionośnych w obrębie spojówek